Konut fiyatları 2016 ' da yükselecek !

   Tarih : 2015-12-06             Görüntüleme :  961          Kategori:               Paylas   Yazdır


Knight Frank'in raporuna göre Türkiye konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülke oldu.

 

Emlak sektörüne yönelik raporlarıyla bilinen küresel gayrimenkul şirketi Knight Frank konut satışlarıyla ilgili yeni bir raporu servis etti.

 

Hazırlanan raporda, ülkelerde 12 aylık, 6 aylık ve 3 aylık gözlemlenen değişimlere yer verildi.

 

 

55 ülkenin değerlendirildiği ve konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülkenin belirlendiği listede Türkiye birinci sırada yer aldı. Türkiye'yi Hong Kong, Yeni Zelanda ve Avustralya yüzde 16,7, 12,6 ve yüzde 9,8'lik artışlarla takip etti. 

 

Rapora göre, Japonya, Fransa, Çin, İtalya ile siyasi ve ekonomik kriz yaşayan Yunanistan, Ukrayna gibi ülkeler ise listenin en sonlarında yer alıyor.

 

Türkiye ilk sırada

 

Geçtiğimiz dönemde yaşanan 2 seçim sürecinde konut sektörü durgunlaştı ve alıcılar planlarını seçim sonrasına bıraktı. Yeniden hareketlenmek için ayağa kalkan sektörde ise şimdi Rusya'yla yaşanan siyasi gerilimin etkisi görülüyor. Piyasada gerilimin konut satışlarına yansıyıp yansımayacağına dair bir çekimserlik hakim.

 

Emlak uzmanları, emlak talebinin 2015'in 3. çeyreğinde ümitli seyrettiğini ve alım fikrini seçim sonrasına erteleyenlerin yer arama sürecine başladığını belirtiyor.

 

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB)'ne göre ise, son çeyreğe yeni konut satışlarında yüzde 13'lük artışla girildi. Yılın on ayındaki rakamsal göstergeler, inşaat ve hazır beton sektörünün 2016 yılına hızlı bir giriş yapacağının sinyallerini veriyor. 

 

Güven endeksi yükseldi

 

İnşaat sektörü güven endeksi Kasım ayı sonuçları ise umut veriyor. Yapılan değerlendirmeye göre  Ekimde 73,16 ile son 34 ayın en düşük değerini alan güven endeksi; Kasım ayında 84,29 değeriyle sektörde güvenin ve hareketliliğin artacağına işaret ediyor.

 

Güven endeksinin Kasım ayında artış göstermesiyle birlikte 2016 öngörüleri de emlak satışlarında yükseliş olacağı şeklinde gelişiyor.

 

Fiyatlar daha da yükselecek

 

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun yaptığı açıklamada 2016'da bedellerin İstanbul'da yüzde 30; Türkiye'de yüzde 10 oranında artacağını öngörüyor.

 

Bengü Öner - Milliyetemlak