Sükna hakkı, miras olur mu?

   Tarih : 2015-12-24             Görüntüleme :  1248          Kategori:               Paylas   Yazdır


Oturma hakkı olarak da bilinen sükna hakkı nedir? Sükna hakkı devredilebilir miMiras olarak sükna hakkının devri mümkün müdür?

 

Sükna hakkına sahip olmak...

Sükna hakkı, Türk Medeni Kanunu’nda karşılık buluyor. Medeni Kanun’un 823. maddesine göre, maliklere sahibi olduklarıgayrimenkulün tamamında veya bir kısmında oturma hakkı sağlıyor. Bir binanın belirli bir bölümünde sükna hakkına sahip olanlar, ortak alanlardan faydalanabiliyor. Aynı zamanda binanın bakım ve onarım giderlerine de dahil olması gerekiyor. Sükna hakkı, başkasına devredilemediği gibi, miras olarak da bırakılması sözkonusu olmuyor. Sükna hakkı sahibinin rızası olmadığı sürece bu hakkın kira yoluyla da devri mümkün değil. 

 

Sükna hakkı için gerekli belgeler 

•Sükna hakkı için taşınmaz mal söz konusuysa tapu senedi, yoksa taşınmaz malın ada ve parsel numarasını belirten belge.

•Sükna hakkı tesisini talep eden tarafların veya yetkili temsilcilerinin fotoğraflı nüfus cüzdanları.

•Tarafların son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğrafları (6x4 cm)

•Vergi dairesinden alınan, tarafların vergi kimlik numaralarını gösteren belge.

•Sükna hakkı binanın bir kısmında tesis ediliyorsa, inşaat projesinde veya krokide bu bölümün belirlenmiş belgesi.

•Deprem sigortası.

•Sükna hakkı mahkeme kararıyla tesis edilecekse kesinleşmiş mahkeme kararı.

 

 

 

 

 

 

kaynak : zingat