Konut faizlerinde beklenen indirim geldi

   Tarih : 2016-05-17             Görüntüleme :  1202          Kategori:               Paylas   Yazdır


Merkez Bankası'nın faiz indirimine gitmesi konut kredisi faiz oranlarını da etkiledi. Bankalar Merkez Bankası'nın kararına paralel olarak faiz indirimine gitmeye başladı. Geçtiğimiz aylarda %1,25'e kadar yükselen konut kredisi faiz oranları bu hafta bazı bankalarda %1,14'e kadar düştü. Hatta kredi notunuz yüksekse, bankanızla görüşerek faiz oranlarında bir miktar daha indirim alma şansınız da var. (hurriyetemlak)

Konut kredisiyle ev satın almak isteyenler son aylarda artan kredi faiz oranlarından şikayetçiydi. Genelde 120 ay gibi uzun vadeli borca, yüksek faiz oranlarıyla girmek istemeyenler, beklemeyi tercih etti. Ve beklenen de oldu. Merkez Bankası'nın indirimi üzerine bazı bankalar özellikle konut kredisinde 10 baz puan indirim yaptı. Nisan ayında 120 ayda %1,25'e kadar çıkan konut kredisi faiz oranları, bu hafta %1,14'e kadar geriledi. Bu da aylık taksitlerde yaklaşık 60-70 TL, toplamda da 7.000 TL'yi bulan bir indirim anlamına geliyor. 

 

Faiz oranları daha da düşer mi?

 

Merkez Bankası'nın önümüzdeki haftalarda faiz indirimine devam etmesi halinde, konut kredisi faizlerinde bir miktar daha düşüş olabilir. Ancak genelde konut kredisi kullananların arzuladığı %1'in altındaki oranları beklemek mi, yoksa bu faiz oranlarında ev satın almaya karar vermek mi? Hangisi daha doğru bir karar olur, bu sorunun yanıtını arayalım.

 

Düşen faiz ev fiyatlarını nasıl etkiler?

 

Öncelikle düşen faiz oranları, aylık taksitleri ve dolayısıyla toplam geri ödemeleri düşürecektir. Ancak faizin düşmesi, talebi de arttıracağı için ev fiyatlarındaki yükseliş devam edecektir. Psikolojik sınır olarak bilinen %1'in altında faiz oranları, ev fiyatlarını otomatik olarak etkiliyor. Türkiye'de emlak fiyatlarında ciddi bir artış var. Hele ki İstanbul, İzmir, Ankara, Adana gibi büyükşehirlerde konut fiyat artışı çok yüksek. Buna bir de faiz oranlarındaki indirim eklenince talep artışı, ister istemez ev fiyatlarına da yansıyor ve konut fiyatlarında artış kaçınılmaz oluyor. Bu yüzden faiz oranlarında indirimi beklemek yerine, uygun fiyatlı ev bulursanız satın almak daha akıllıca bir karar olur. Çünkü ev fiyatındaki artış %10 bile olsa 200.000 TL'lik evde 20.000 TL yapar. Ancak aylık taksitlerde 100.000 TL kredide, %1,10 ile %1 faiz oranları arasındaki aylık taksit farkı 100 TL gibi bir rakama karşılık geliyor. Üstelik faiz oranları düşerse yeniden yapılandırma hakkınız da var. Özetle yaz gelmeden, ev fiyatlarında artış olmadan, %1,10'a kadar gerileyen konut kredisi faiz oranlarından yararlanmanın tam zamanı.

Kaynak: Enuygun.com