Evinizi Doğru Fiyata Aldığınızı Nasıl Anlarsınız ?

   Tarih : 17 Ocak 2017             Görüntüleme :  747          Kategori:  Sektörden Haberler             Paylas   Yazdır


Gayrimenkulünüzü alırken mutlaka en çok istediğiniz ve merak ettiğiniz şey, aldığınız gayrimenkulünüzü doğru fiyata alıp almadığınızdır. Alacağınız dairenin,ofisin yada herhangi bir gayrimenkulün iyi fiyattan aldığınızı anlamanız için bazı adımları iyi takip etmeniz gerekir.

 

İster yatırım amaçlı, ister oturmak için olsun satın almayı düşündüğünüz gayrimenkul için istenen fiyatın doğru fiyat olduğunu, benzer daire fiyatlarını karşılaştırarak değerlendirebilirsiniz.bu ilk ve çok önemli bir adımdır. iyi analizler yaparak aşağı yukarı doğru fiyat ile ilgili bir fikir edinirsiniz.

Bir diğer yöntem de Kira çarpanıdır. Gayrimenkul kira çarpanı ile doğru fiyatta bir ev aldığınızı daha kolay anlayabilirsiniz. kira çarpanı hususuna çok dikkat etmelisiniz. bazı püf noktaları kaçırmayın.

 

Bölgedeki Ev Fiyatlarını Analiz Edin

Bölgelerin sosyo-ekonumik farklılıkları ve çevre özellikleri fiyat sıkalasını oldukça etkiler. Alt yapı, yeşil alan, otopark, alışveriş merkezlerinin yoğun olduğu şehrin merkezi yerlerinde ev fiyatları yüksektir.

çevrenizdeki fiyatları bulunan özellikleri ekleyip çıkararak daire fiyat karşılaştırması ile bulabilirsiniz. bazı emlak siteleri de karşılaştırma için ilanlara alt yapı hazırlamışlardır.

 

Kira Çarpanı Formülü Kullanın

Bir dairenin veya iş yerinin satın alma fiyatını kaç aylık kira ile amorti edeceğini hesaplayarak iyi fiyata ev satın almak üzere olduğunuzu daha iyi anlayabilirsiniz.

Ortalama standartlarda bir dairenin kira çarpanı 18 yıl veya 216 ay olmalıdır. Satın alınan ev için ödenen bedel bu değerin ne kadar altında ise o kadar değerli ve karlı bir yatırım olarak düşünülebilir. Bu değer şehir merkezlerindeki nispeten eski evlerde daha düşükken yeni yapılan dairelerde daha yüksek olabilir. Buna sebep olarak şehir merkezindeki evlerin çok hızlı kiralanabilmesi ve yoğun talep görmesi gösterilebilir. Bunun yanı sıra sıfır dairelerin kira geliri ile beraber yatırım değeri olarak prim yapacak olması kira beklentisini ikinci plana atmaktadır.