Yabancıya konut satışında kan kaybı devam ediyor

   Tarih : 13 04 2017             Görüntüleme :  262          Kategori:  Sektörden Haberler             Paylas   Yazdır


Şubat ayı konut satış verilerinin açıklanmasıyla yabancıya konut satışında yaşanan kaybın devam ettiği ortaya çıktı.

Şubat ayı konut satış verilerinde, geçen yılın aynı ayına 0,2 oranında bir düşüş ile 101.468 konut satıldığı görülüyor. Genel satışta görülen bu küçük düşüş önemsiz olmasına karşın yabancıya yapılan konut satışında kayıplar devam ediyor.

Şubat ayında yabancıya 1.306 konut sattık

Yabancıya konut satışlarını mutlaka her ay ayrı olarak ele alıyoruz. Çünkü yabancıya yapılan satış, toplam satış içerisinde küçük bir yüzde olsa da, ülkenin dış piyasalardaki güvenini göstermesi açısından önemli bir veri. Maalesef 2016 yılının tamamında %20,3 düşüşle kapattığımız yabancıya satış 2017 yılının hem Ocak ayında, hem de Şubat ayında düşüşünü sürdürdü.

Şubat ayındaki yabancıya satış kaybı tam olarak %17,6 düşüş ile 1.306 satış oldu. Bu oran Ocak ayında %5,2  ile 1.386 olmuştu. Şubat ayında gerçekleştirilen yabancıya KDV istisnasının Mayıs ayında uygulamaya girecek olması, Ocak ayında kanunlaştırılan 1 milyon dolar değerinde gayrimenkul alana vatandaşlık uygulamasının ise sonuç vermediği ortaya çıkmış oldu.

Yabancıya satışta ülke vatandaşı sıralaması değişmesi. Şubat ayında en fazla satışı 282 konut ile Irak vatandaşlarına yaptık. Irak’ı sırasıyla, 143 konut ile Suudi Arabistan, 114 konut ile Kuveyt, 81 konut ile Afganistan ve 77 konut ile Rusya Federasyonu izledi.

 

gayrimenkulhaber